Kde a jak hledat pomocí Internetu obrázky a fotografie

Určitě jste se už setkali s problémem – máte fotografii a potřebujete zjistit, odkud pochází. Něco víc o ní zjistit. Nebo opačně, chcete najít fotografii, která se týká něčeho konkrétního. Dvě rozdílné služby – reverzní hledání a hledání fotografii.

Reverzní hledání fotografií

Začneme tím zajímavějším a méně známým – řekněme, že máte fotografii. A chcete o ní zjistit něco víc. Jestli je někde na Internetu, kdo je autorem. Případně co se za ní skrývá – více údajů o tom, co je na ní vyobrazené. Potřebujete reverzní vyhledávání. Svěříte mu fotografii. A při troše štěstí se dozvíte, kde všude na Internetu je.

www.tineye.com

TinEye patíř mezi mé oblíbené služby pro reverzní hledání. Ne vždy uspokojí, ale na tom není vcelku nic divného. Hledání fotky v milionech fotek není žádná legrace. Fotku můžete buď nahrát ze svého disku, nebo můžete na fotku odkázat na Internetu.


Nalezeno, teď u ž víte, kdo použil tuhle fotku billboardu.

www.gazopa.com

Dělá „totéž“ co první zmíněné. A má vcelku zábavnou možnost „namalovat“ si obrázek a nechat vyhledat vše co je mu podobné. Je to ale nejenom zábavné, praktické využití by tu taky bylo. Malý pokus můžete vidět na následujícím obrázku. Podobnou „hračku“ najdete na labs.systemone.at/retrievr/.


Namalovaný panáček a výsledky hledání. Není to špatné.

labs.systemone.at/retrievr

Klasický upload obrázku nebo zadání jeho adresy a získáte „podobné“ – byť u této služby mám malé pochybnosti o tom, nakolik se to daří.


Retrivr a trochu zvláštní výsledky – vlevo hledané, vpravo nalezené.

alipr.com

Moc podobných fotografií sice nenajde, ale nabízí něco jiného – tagging, neboli přehled štítků, které by k dané fotografii mohly pasovat.


Docela sedí, řekl bych, tedy aspoň některé :)

revimg.com

Omezené možnosti dané nabídkou pouze určitých fotografií z konkrétních zdrojů.

labs.ideeinc.com/upload/

Pokud ještě nemáte dost, můžete zkusit BYO Image Search Lab – rychlé a použitelné rozhraní, výsledky jsou dány analýzou obsahu fotografie a nejsou špatné.


Topolánka to sice nenašlo, ale OBLIČEJ je jasně dominantní. Jen ty donuts tam?


Jen ten dům co hledám mi to pořád ne a ne najít

Klasické hledání fotografií

Klasické hledání fotografií už má dnes každý vyhledávač – Google Images (www.google.com) nedávno bohužel změnil vzhled a stal se silně nepoužitelným. Microsoft Bing (www.bing.com) je dobrou alternativou, bohužel trpí stejným syndromem nepoužitelnosti. Každopádně jde o dvě nejzákladnější služby, které můžete použít pro hledání určitého obrázku či fotografie.

Stačí jenom nějak vhodně „popsat“ co hledáte – obrázky mají zpravidla nějak vztah s textem okolo nich. A toho právě vyhledávače využívají – výsledky mohou být stejně dobré jako zavádějící. Google Image Search navíc nabízí (tedy spíše nabízel, do doby před redesignem) možnost najít i „similar“ (neboli podobné) obrázky. Výsledky byly občas dost absurdní.

Google Similar Images je nicméně dostupné samostatně (a zjistíte tak, že „client=similar-images-labs“ v adrese při hledání zpřístupní zpět to, co redesign Google Images někam zazdil.

www.picsearch.com – další z alternativ, pokud vás neuspokojí první dvě jmenované.

www.imagetoss.com – o sobě říká, že je jednička ve vyhledávání obrázků. Těžko posouditelné, ale máte další variantu.

www.fotosearch.com – příklad jedné z několika služeb, které hledají jenom v Stock fotografiích. Podobně jako www.picfindr.com/

Další možnost :

Comments Closed

5 thoughts on “Kde a jak hledat pomocí Internetu obrázky a fotografie

  1. Pingback: Nejčtenější za uplynulý týden (13. prosince 2010). Uniklo vám snad něco? | JustIT.cz

Comments are closed.